Długi w Anglii a powrót do Polski

W przypadku ciężkiej choroby lub utraty dobrze płatnej pracy w ciągu kilku minut możesz zostać bez grosza. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku osób, które wyjechały z kraju i raczej nie otrzymają pomocy finansowej od rodziny lub znajomych. Jedyną możliwością wyjścia na prostą jest pożyczenie pieniędzy lub wzięcie pożyczki na raty. Niestety, łatwiej jest pożyczyć pieniądze niż je oddać.…

Gdy liczba zobowiązań staje się zbyt duża dla wielu Polaków, decydują się oni na powrót do kraju. Często uważają, że jeśli wierzyciele nie będą mogli nic zrobić, gdy wrócą do Polski. Niestety, nie ma dobrych wiadomości. Europejski Tytuł Egzekucyjny daje możliwość ścigania długów, które zostały rozwiązane w dowolnym kraju europejskim, w tym w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej: Bankructwo w UK

Na razie nic nie wskazuje na to, by wyjście z UE miało być pretekstem do zmiany przepisów. Zatem wyjazd do Polski i pozostawienie długów w Wielkiej Brytanii nie tylko pogorszy sytuację dłużników, ale jeszcze bardziej ją skomplikuje.

Długi w UK – jakie konsekwencje przez powrót do Polski?

Brak spłaty długu może wiązać się z brakiem możliwości powrotu do UK w przyszłości.

Warto też zauważyć, że dzięki prawodawstwu europejskiemu ściąganie długów i przekazywanie wierzytelności odbywa się coraz sprawniej. Polska i Wielka Brytania mają umowę, która pozwala im współpracować w zakresie egzekucji długów. Oznacza to, że jeśli dłużnik wróci do Polski, może zostać pozwany przez brytyjski sąd. Sąd wyda Europejski Nakaz Aresztowania, który będzie widziany we wszystkich krajach UE. Sprawi to dłużnikowi wiele kłopotów.

Szukasz pomocy z zadłużeniem w UK? Sprawdź co możesz zrobić: https://open-finance.co.uk

Dokument ten pozwala na zatrzymanie na lotnisku. Funkcjonariusze Straży Granicznej widząc go są bowiem zobowiązani do przekazania danej osoby organowi ścigania w kraju pochodzenia tej osoby. Organ ten następnie doprowadzi daną osobę przed sąd.

Przedawnienie długu w UK – czy to możliwe?

Opuszczenie Wielkiej Brytanii nie jest dobrym sposobem na pozbycie się długów. Przedawnienie, czyli limit czasu, w którym wierzyciele mogą podjąć przeciwko Tobie działania prawne, trwa tylko 6 lat. Dotyczy to jednak tylko niewielkich kwot pieniędzy. Wierzycielom nie opłaca się ścigać Cię, jeśli kwota jest zbyt mała. Mowa tu przede wszystkim o takich długach jak karta kredytowa, kredyt osobisty czy zaległości za gaz i prąd.

Przedawnienie w przypadku kredytu hipotecznego wynosi 20 lat. Ta sama zasada dotyczy długu z DWP za council tax lub niektórych naliczonych nadpłat za świadczenia (emerytalne lub dla bezrobotnych).

Istnieją pewne przypadki, w których przedawnienie nie występuje. Należą do nich długi wobec państwa brytyjskiego, zwane Value-Added Tax. Brytyjski urząd skarbowy, HMRC, może współpracować z polskim urzędem skarbowym w celu odzyskania tego długu.

Niespłacony kredyt w UK – banki mogą ściągać dług automatycznie

Jeśli dłużnik zdecydował się na powrót do Polski, a w przeszłości nie płacił bankowi (np. nie spłacając karty kredytowej, kredytu w rachunku bieżącym, pożyczki czy kredytu hipotecznego), to bank może ściągnąć pieniądze z jego konta. W praktyce wygląda to tak, że odpowiednia kwota z konta zostanie zablokowana, a następnie ściągnięta z konta na poczet spłaty zaległości.

Jednak nie tylko bank ma taką możliwość. Jeśli wierzyciel zgłosi do sądu chęć odzyskania długu, może też zablokować i automatycznie ściągnąć dług z konta dłużnika za pośrednictwem jego banku.

Jeśli bank nie może odzyskać pieniędzy, z pomocą przychodzi firma windykacyjna.

Firmy windykacyjne są wykorzystywane również przez przedsiębiorstwa spoza sektora finansowego, które mają klientów zalegających z płatnościami za usługi takie jak prąd, gaz czy woda. Aby uzyskać należne pieniądze, firmy te mogą wysyłać listy, wykonywać telefony lub odwiedzać dom dłużnika.