Jak wybrać odpowiedniego prawnika

Znalezienie odpowiedniego prawnika do swoich potrzeb może wydawać się męczącym procesem, ale, podobnie jak w przypadku każdej innej transakcji konsumenckiej, kluczowe jest przeprowadzenie rozeznanie na rynku

Sprawdź: Kredyty frankowe – kancelaria Prawna

W pewnym momencie wiele osób znajduje się w sytuacji, w której potrzebują usług dobrego prawnika. Niezależnie od tego, czy chodzi o obsługę transakcji na rynku nieruchomości, założenie firmy, czy też załatwienie sprawy z zakresu prawa rodzinnego, istnieje wiele sytuacji, w których niezbędne będzie doświadczenie i wiedza dobrego prawnika.

Jeśli szukasz prawnika, który pomoże Ci rozwiązać problem prawny, który pojawił się w Twoim życiu, być może zastanawiasz się, jak znaleźć prawnika i jak się dowiedzieć, czy wybierasz odpowiedniego prawnika do swoich konkretnych potrzeb prawnych.

Należy pamiętać, że prawnik oferuje usługę i że Ty, jako potencjalny konsument tej usługi, możesz i powinieneś ocenić oferowane usługi w taki sam sposób, w jaki oceniasz każdy inny rodzaj usługi, którą chcesz kupić .

Jak wybrać prawnika

Pierwszym krokiem w procesie wyboru odpowiedniego prawnika jest zatem faza badań. Najlepiej byłoby zacząć od nazwisk kilku prawników i, podobnie jak przy zakupie większości innych usług, często najlepszym miejscem do rozpoczęcia są osobiste skierowania. Rozpocznij tworzenie listy, prosząc znajomych, sąsiadów i partnerów biznesowych o rekomendacje.

Stanowe izby adwokackie są również dobrym źródłem do znalezienia prawników, którzy praktykują w dziedzinie, w której potrzebujesz pomocy. Zasoby internetowe mogą być kolejnym dobrym źródłem, a wiele takich zasobów ma dodatkową zaletę w postaci recenzji konsumentów, dzięki czemu można zobaczyć, jak inni oceniali swoje interakcje z konkretnym prawnikiem.

Skąd wiesz, czy Twój adwokat jest dobry?

Po sporządzeniu listy potencjalnych prawników możesz rozpocząć proces oceny. Większość prawników oferuje bezpłatne konsultacje wstępne i jako świadomy konsument powinieneś w pełni z nich skorzystać.

Przygotuj pisemną listę pytań i rób notatki podczas konsultacji, abyś mógł później porównać prawników na swojej liście. Ważne pytania, które należy zadać podczas tej wstępnej konsultacji, obejmują:

Obszar(y) specjalizacji. Chcesz mieć pewność, że prawnik, którego zatrudniasz, ma doświadczenie w dziedzinie prawa, w której potrzebujesz pomocy. Istnieje wiele obszarów praktyki w dziedzinie prawa, a większość prawników zajmuje się sprawami w określonych obszarach praktyki.

Potencjalne koszty. Porada prawna może być dość kosztowna, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, ile obciąży Cię prawnik. Podczas wstępnej konsultacji prawnik powinien być w stanie podać oszacowanie pola golfowego w oparciu o fakty dotyczące Twojej sprawy.

Zespół prawny. Niektórzy prawnicy pracują samodzielnie, podczas gdy inni mają w swoim zespole asystentów prawnych lub zlecają część pracy prawnej innym prawnikom. Chcesz mieć pewność, że wiesz, kto będzie obsługiwał Twój plik, ponieważ może to mieć wpływ zarówno na jakość otrzymywanej usługi, jak i na koszt.

Komunikacja. Jak prawnik komunikuje się ze swoimi klientami? Jeśli masz pytanie, jak powinieneś się z nimi skontaktować? Jaki jest ich czas reakcji? Chociaż każdy prawnik najprawdopodobniej będzie zajmował się kilkoma sprawami jednocześnie, Twoja sprawa jest dla Ciebie priorytetem i musisz upewnić się, że prawnik, którego wynająłeś, rozpoznał to i komunikował się z Tobą na czas.

Wreszcie, oprócz uzyskania odpowiedzi na takie pytania, chcesz również upewnić się, że ty i adwokat, którego zatrudniasz, dobrze pasujecie, jeśli chodzi o osobowość. Zadaj sobie pytanie, czy czuję się swobodnie z tym prawnikiem? Czy będę się czuł swobodnie zadając mu pytania i poruszając kwestie, które mnie dotyczą?